Aktuality

 

Canisterapie

V měsíci srpnu k nám přijela paní, která se věnuje canisterapii. Přivezla s sebou svoje dva pejsky. Vilda byl šestiletý pejsek, který se už dlouhou dobu věnuje canisterapii, má složené vše potřebné zkoušky. Etinka byla rok a půl stará fenka. Byli jsme zabaveni různými aktivitami, jako je hledání kuželek s jedním z pejsků, mohli jsme vyzkoušet podání pamlsku i zapnutí vodítka. Paní nám povídala, co jsou pejsci za rasu, jak dlouho canisterapii dělají a různé jiné zajímavé informace o nich. Mohly si to vyzkoušet děti různých věkových kategorií od 1 – 15 let. Děti z toho měly velikou radost.

Zapsala Lucka 15 let

fotogalerie


Hraní na dvorku DSM

V létě nás nebaví sedět doma, proto se scházíme často na dvorku DSM. Někdy si jen tak hrajeme na písku a na skluzavce, jindy vytváříme zajímavé věci. Malovali jsme na trička, tvořili obrázky barevnými písky, fotili se s veselými úsměvy, vyráběli z keramiky, soutěžili a tak dál. Prázdniny ale stejně rychle utekly.

fotogalerie


Koně

V létě jsme byli na koních. Měli jsme dva koně malého hnědého a velkého černého. Velké děti jely na velkém a malé na malém. Je to tam krásné. Doporučuji jako výlet pro děti i dospělé.

Radka 12 let

fotogalerie


Výlet na přehradu

Teplé počasí nás vylákalo na Brněnskou přehradu. Plavba parníkem potěšila děti i maminky, někteří jeli parníkem poprvé v životě. Na zastávce Rokle se děti konečně dočkaly vytoužené vody a hřiště a mohly si pořádně zařádit. Cestou zpět jsme se usadili všichni na horní palubě parníku a kochali se výhledem.

fotogalerie


Naše výlety na Špilberk

Hrad Špilberk pro nás není nedobytný. V srpnu jsme jej navštívili dokonce dvakrát. Na interaktivní výstavě „Krystalíza her“ jsme pomocí obyčejných špendlíků a gumiček vytvářeli obrázky, zahráli si na obrovský xylofon, házeli kuličky do pohybujícího se objektu se spoustou trubiček a trychtýřků, bloudili v bludišti a objevili spoustu dalších neuvěřitelných zajímavých věcí.
Podruhé jsme se šli podívat do kasemat, kde jsme zjistili, proč se Špilberku říká žalář národů. Trochu jsme se tam dokonce báli. Náladu nám spravila návštěva průlezek a lanovky.

fotogalerie


Zoo Lešná

Byli jsme v Zoo Lešné u Zlína, nepřálo nám počasí a neustále otravovaly vosy, přesto byla prohlídka Zoo Lešné krásná. Přesto se mi nejvíce líbilo v tropické hale, kde bylo teplo a ptáci mohli volně létat po celé hale. Byl tam lenochod, sice spal, ale tohle je u tohoto zvířete normální, dále tam byli ve škaredém akvárku překrásně zbarvené ryby a jedna želva, která také spala. A nakonec, byli v hale ve skleněném výběhu dva hroznýši, kteří opět spali, jediný bazilišek (ne ten z Harryho Pottera) byl vzhůru.

Martina 12 let

fotogalerie


Mariánské údolí

V Mariánském údolí jsme strávili dvě hezká dopoledne. Jedenkrát jsme využili teplého počasí a koupali jsme se, podruhé děti řádily v lese, stavěly skřítkům domečky a krmily divoké kachny.

fotogalerie


Prázdniny začínají

Konečně jsme se dočkali. Prázdniny jsou tady. V DSM jsme se se školním rokem rozloučili společnou událostí na zahradě. Malovali jsme pískem, soutěžili s balónky, hráli různé hry a pochutnali si na špekáčcích. Těšíme se na další věci, které budeme v létě podnikat. 

fotogalerie 

 


Den dětí v DSM 2013

Na Dvorku DSM se nám najednou objevila celá zoologická zahrada. To když děti s maminkami při zahájení „Zvířátkového odpoledne“ vzaly křídy do rukou a pustily se do malování zvířat známých i neznámých. Všechna zvířátka se pak rozutekla do prostor Rodinného koutku a tělocvičny, kde spolu s maminkami procházela stanoviště s různými úkoly.

OPIČÍ DRÁHA: Teď se z tebe stává opička… projdi si opičí dráhu. Můžeš si ji projít, kolikrát chceš, třeba i rychle jako gepard, pozpátku jako rak, … nebo jak tě napadne. 

AKVÁRIUM: Spočítej všechny rybičky v akváriu. Řekni, jak se staráme o rybičky. Co potřebují. Podívej se na sebe a na rybky. Najdi deset rozdílů. Co má rybička a ty taky? Co má rybička a ty ne?

SLEPECKÝ PES: Zavaž si oči šátkem. Maminka ti pomůže a povede tě. Tak, jako pomáhá pejsek těm, kteří nevidí nebo vidí velice špatně.

Na stanovištích pomáhali naši dva dobrovolníci, slečna studentka a instruktorky. Na závěr akce všichni účastníci dostali výborné pudingové poháry a malé dárečky.

fotogalerie


Oslava svátku dne matek v DSM 2013

Tradiční oslava svátku dne matek proběhla v Domově sv. Markéty  v úterý 14. 5. 2013. Pozvání přijala většina maminek i dětí spolu s dalšími návštěvníky. Náš dlouholetý host pan senátor Ing. Stanislav Juránek všem maminkám předal květinu s přáním. Oslavu zahájili pan ředitel DCHB Ing., Mgr. Oldřich Haičman a pan místostarosta MČ – Brno Královo Pole pan Bc. Miloslav Humpolíček, kteří se spolu s vedoucí DSM Mgr. Marií Popovskou přidali k přání maminkám. MČ Královo Pole věnovala maminkám poukázky na nákup potravin.

Na bohatém programu se podílely děti z DSM, které sehrály francouzskou pohádku „O chytrácích“ a maďarskou pohádku „Tykev“, děvčata zatančila tanec ve stylu hip-hop a malé děti vytvořily pro maminky bublinkový rej. Taneční skupina „Dance the Yarth“ předvedla skvělé street dance vystoupení. Na oslavě již třetím rokem zazněly písně od hudebního seskupení „Kuráž“. Na závěr se ještě dlouho povídalo u rautu, který připravily maminky s instruktorkami.

Děkujeme všem, kteří se na oslavě jakoukoliv formou podíleli. 

fotogalerie


Vaření v Domově sv. Markéty – jaro 2013

Každý čtvrtek se v programu vaření schází 5 – 7 maminek, které se spolu s dětmi naučí vařit jednoduchá a zajímavá jídla. Vaření vedou nejen instruktorky, ale své kuchařské umění předávají také maminky. Tentokrát se učily připravit arabské kuře s pitou, Velikonočního beránka, mazanec, sýrové pirohy, špenát s domácími knedlíky, pečené bábovky, pomazánky apod.

fotogalerie


Den matek

Dne 14. 5. 2013 v 16:00 hodin.

Děti z Domova sv. Markéty potěší maminky pěkným programem. Oslava bude zpestřena drobným občerstvením.


Velikonoční tvoření 2013

V čase velikonočních svátků probíhají v DSM tradiční velikonoční dílny, kdy si děti s maminkami vytváří hezké ozdoby. Letos jsme do květináčů aranžovali krušpánek, mramorovaná vajíčka a ptáčky, vyráběli ovečky z keramiky, rouna a papíru a také vytvářeli velikonoční přání.

fotogalerie


Karneval 2013

Karneval v DSM si letos skutečně užily děti i maminky. Všichni přišli nastrojení v krásných a zajímavých maskách.
Masky postupně zaplňovaly naši malou tělocvičnu. Společně jsme si vyzdobili prostory, každá z masek se představila ostatním při zahajovacím tanci, zahráli jsme si společenské hry metro (všichni vytvořili tunel, postupně jsme jím projížděli), na nestvůrky (ve skupince o 4 lidech na zemi muselo zůstat např. 5 rukou, 1 břicho, 4 nohy a 1 hlava), hráli jsme pohádkovou pantomimu a další zábavné úkoly a hry a hlavně jsme tančili. Jako třešnička na závěr byla vyhlášena soutěž o nejlepší masku, kterou vyhráli „mafián“ a „ženich“. Děti potěšila také tombola s hezkými dárky.

fotogalerie


Jarní prázdniny 2013

Jarní prázdniny v DSM uvedla skupina Musica Sádhana svým koncertem. Hudebníci nám zahráli a zazpívali lidové písně z Moravy i Čech, děti i maminky se naučily také několik písní z Indie a mohly si zahrát na rytmické nástroje.

V úterý jsme navštívili Technické muzeum v Brně. Hochy nadchla expozice automobilů a letadel, maminky obdivovaly historické kočárky. Nejvíce se děti těšily do technické herny, kde si vyzkoušely mnoho zajímavých technických pokusů.

Návštěvu katedrály sv. Petra a Pavla jsme spojili s vyhlídkou na město Brno. V divadle Husa na provázku jsme vzpomenuli na bývalého prezidenta Václava Havla u voskového srdce ze svíček. Na Staré radnici jsme potkali brněnského draka a kolo.

Ve čtvrtek jsme navštívili Informační centrum Policie ČR na Běhounské. Podívali jsme se na „místo činu“, expozici vyšetřování kriminálních případů. Také jsme byli poučeni, jak se máme chovat v krizových situacích jako šikanování, krádeže, rvačky, apod. a byli jsme vyzváni, pokud bychom se někdy dostali do problému, nemáme se bát obrátit se na Policii s prosbou o pomoc.

Poslední prázdninový den jsme se šli podívat do akvaristiky na rybičky a také si pořídili několik nových rybiček do našeho akvária v Rodinném koutku.

fotogalerie


Tříkrálová sbírka 2013 DSM

Děti z Domova sv. Markéty se i v letošním roce vydaly koledovat jako tři králové do obchodního domu Kaufland. Koledníci s nadšením oslovovali zákazníky prodejny, zpívali a měli radost z každého příspěvku i dobrého slova. Dárci byli velmi vstřícní a naše malé koledníčky tak povzbuzovali.

Děti, které využívají služeb Charity tak mohly také pomoci při celostátní sbírce právě této organizaci.

Děkujeme všem koledníkům za nadšení a velkou pomoc, maminkám za podporu dětí, dárcům za ochotu pomáhat a také obchodnímu domu Kaufland v Brně na ul. Sportovní za možnost koledovat v jejich prostorách.

fotogalerie


prosinec 2012

Vánoční čas v Domově sv. Markéty

Poslední předvánoční týden bylo v Domově velmi rušno. Na děti i maminky čekaly krásné chvíle u stromečku a spousta dárků.

Nejprve přijeli již tradičně zástupci Policie ČR a přivezli dárky pro děti, které se vybraly na jejich benefičním koncertu.

Další akcí bylo posezení s klientkami a zaměstnanci. To už děti netrpělivě vyhlížely balíčky, jestli se v nich neskrývají dárky, o které si psaly na Strom splněných přání, který stál v Galerii Orlí. Všichni byli bohatě obdarování a téměř všem se přání vyplnila.

Nutno podotknout, že ani maminky nepřišly zkrátka a dostaly od štědrých sponzorů potravinové balíčky a další drobnosti, z čehož měly upřímnou radost.

fotogalerie


Výlet do lesa

Chladný stín lesa přišel vhod v letním parnu. Prožili jsme příjemnou procházku zpestřenou o strmý sestup z kopce, který zvládly maminky i děti. Návštěvu lesa jsme prokládali různými hrami a úkoly.

fotogalerie


Projížďky na koních

Říká se, že nejhezčí pohled na svět je z koňského hřbetu. Maminky a děti využívající služeb Domova sv. Markéty často řeší složité životní situace a vyhlídky každodenního života pro ně nebývají vždy pozitivní.

Na Panské Líše si člověk může odpočinout a prožít radost. Třeba v tom, že se odvážíme sednout na koně, i když jsme to nikdy nezažili, pohladit jej, povozit se na něm a prostě si užít spolu s dětmi hezký den. Maminky a hlavně děti se těší na další návštěvu.

fotogalerie


Olympiáda

Londýn 2012, léto, Olympijské hry. Brno, 2012, srpen, olympiáda na zahradě DSM.
Stejně jako vrcholoví sportovci v těchto dnech mohli ukázat, co v nich je, i děti z DSM si zasoutěžily na letní mini olympiádě, kterou si celou samy připravily.

Sešli jsme se na dvoře, naplánovali disciplíny, ve kterých budeme zápolit, společně nachystali vše potřebné, rozdali nová sportovní jména a mohlo se začít. Místo ohně jsme zahájili naše hry barevným bublifukem.

Děti si vymyslely rozmanitá stanoviště. Překážkový běh, hod do dálky, na terč, hod oštěpem, skok do dálky, lovení drahokamů poslepu apod. Celkově si závodníci počínali čestně a s nasazením. Konečné výsledky pak byly těsné a všichni si zasloužili pěknou odměnu.

fotogalerie


Čtvrteční vaření na zahradě

Vždy ve čtvrtek za hezkého počasí se maminky a děti schází na zahradě a vytváří různé dobroty. V posledních týdnech si děti pochutnaly na zmrzlinách, zdravých ovesných kaších (slané i sladké), tvarohových krémech i ovocných salátech.

Do programu se vždy zapojí všichni účastníci. Děti se učí krájet, míchat, sypat,… prostě pomáhat. Maminky se mohou inspirovat poměrně levnými a věříme, že i chutnými recepty.

fotogalerie


Po stopách Australských domorodců

Vypravili jsme se do Austrálie. Cesta nebyla daleká. Díky Moravskému zemskému muzeu a Metodickému centru muzejní pedagogiky MZM, jsme se s Domovem sv. Markéty mohli účastnit výtvarného programu a výstavy v pavilonu Anthropos.

Děti s maminkami se na chvíli staly expediční výpravou. Zkoumaly, jaká obydlí využívali australští domorodci, jaké nástroje používali k lovení zvěře, co bylo jejich nejčastějšími náměty na nástěnných malbách apod. Poté se účastníci expedice sami ponořili do tvorby. Na trička tiskali razítka s australskými zvířaty, která mohli potkat na výstavě. Hemžilo se to tu klokany, želvami, hady, rybami, krokodýly a jinou havětí. Také se všichni společně vydali hledat obrovského hada, který se před námi ukryl ve kmeni starého stromu. Hadovi zahráli na bubny a různá chrastidla.

Děti byly velmi spokojené a kromě toho všeho jsme jako bonbónek na závěr mohli spatřit opravdického a obrovského mamuta.

Děkujeme Moravskému zemskému muzeu – pavilon Anthropos a Metodickému centru muzejní pedagogiky MZM (především Mgr. Pavle Vykoupilové s kolegy) za možnost strávit krásně kus prázdnin.

fotogalerie


Den matek v DSM 2012

Oslava svátku dne matek každoročně probíhá na dvorku DSM. Děti i letos pro maminky připravily drobné dárečky a hezké básničky, předškoláci zpívali a tancovali. Starší děti vystoupily s pohádkou O veliké řepě, ve které si všichni pomáhají. Děti také povídaly, jak pomáhají svým maminkám.

Oslavy se zúčastnili a maminky potěšili dárečky i Ing. Mgr. Oldřich Haičman, ředitel Oblastní Charity Brno Mgr. Karel Kosina s rodinou, první náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Ing. Stanislav Juránek, místostarosta MČ Královo Pole Bc. Miloslav Humpolíček s manželkou.

Součástí společné oslavy bylo pohoštění.

fotogalerie


Jarní prázdniny v DSM

Jarní prázdniny v DSM děti s maminkami kromě programů v hernách DSM navštívily planetárium, muzeum se zvířaty, podzemí města Brna, podívaly se, jak se žije lidem se zrakovým postižením v Ústavu sociální péče v Chrlicích, samy si vyzkoušely různé kompenzační a sportovní pomůcky, pod vedením zkušené lektorky si mohly v tělocvičně DSM zacvičit a zatančit zumbu.

fotogalerie


Karneval 2012 v DSM

Na tradičním únorovém karnevalu v DSM se letos objevili piráti, princezny, sportovci, zvířátka, čerti, spiderman, miminko, klauni, kouzelníci a mnoho dalších krásných masek. Děti s maminkami soutěžily, tančily a užívaly příjemné a veselé atmosféry. Ve volbě nejkrásnější dětské masky letos zvítězila Sněhurka a v kategorii maminky nejvíce ohromila maminka v masce Slunečníka.

fotogalerie


Předškoláci v DSM

Dopolední hodiny mohou děti a maminky trávit v takzvané „školce“.  Hrají si i učí se nové věci, chodí do tělocvičny, nedávno dokonce navštívili divadelní představení.

fotogalerie


Tvoření v DSM

 Při programech tvoření si kromě oblíbených činností (keramika, malování, tvorba šperků apod.) děti vybírají, co nového chtějí vyzkoušet. V zimních dnech se odvážily vytvořit sádrové masky, hrát si s ledem a barvami, oblékly se na novinovou módní přehlídku, vytvořili svoje město z papíru apod.

fotogalerie


Vaření pro maminky s dětmi

V DSM maminky a děti mohou trávit svůj volný čas na společných programech vaření, kde v nedávných měsících připravovaly pečené šneky, plněné rohlíčky, špagetovou pizzu, slané dorty, veselé chlebíčky, oblíbenou domácí plastelínu apod. Mohou tak strávit příjemný čas při přípravě jídla a společném stolování. Na tyto programy vybíráme levné recepty. Samozřejmě nevaří pouze maminky, děti pomáhají s nadšením a radostí.

fotogalerie

 


 

Velikonoce 2012 v DSM

Jarní dny v DSM voní pečením velikonočních perníků a vytvářením velikonoční výzdoby. Děti zdobí vajíčka a vytváří dekorace, maminky mají v oblibě především tvorbu věnců.

fotogalerie


Domov svaté Markéty děkuji všem dárcům

Domov sv. Markéty pro matky s dětmi děkuje všem dárcům za projevenou solidaritu a štědrou potravinovou pomoc maminkám a dětem. Ty se dostaly do problémům na základě změn ve vyplácení sociálních dávek v lednu 2012. Většina matek s dětmi bydlících v azylovém domě neměla v lednu 2012 dostatek finančních prostředků na pokrytí základních potřeb. Rychlá rekace překvapila nejenom zaměstnance azylového domu i samotné maminky.

Potravinovými nebo finančními dary přispěla nejenom široká veřejnost, ale i zástupci Městské části Královo Pole a zástupci statutárního města Brna, konkrétně Bc. Miroslav Humpolíček a Ing.Jana Bohuňovská. Děkujeme i vstřícnému přístupu Úřadu práce a pana Ing. Jana Marka (ředitel krajského úřadu práce v Brně).


Vánoční besídka s Policií ČR v DSM 2011

Auto se zapnutým majákem přijíždí před Domov sv. Markéty. Děti s maminkami stojí venku, všichni jsou plni očekávání. Policie ČR předvádí vůz i muže v plné zbroji. Děti si zkouší nasadit pouta, neprůstřelnou vestu a prohlíží si pravý policejní vůz. Policie ČR tu dnes není náhodou, ale pro radost dětí tak jako každým rokem. U vánočního stromku rozdává dárečky, které přinesli účastníci koncertu policie ČR právě pro děti z DSM.

Děkujeme, že i v tíživé životní situaci mohou děti prožívat radost z Vánoc.

fotogalerie


5.12.2011

Mikuláš v Domově sv. Markéty

5. 12. 2011 zazvonil v Domově sv. Markéty sv. Mikuláš s andělem a dvěma čerty. Ve chvíli, kdy přišel, tělocvična už byla plná nedočkavých dětí a maminek. Mikuláš letos děti obdaroval opravdu štědře. Jak ty hodné, tak ty, o kterých maminky říkaly, že zlobívají. Zaznělo plno básniček, písniček, Mikuláš se ptal dětí i na to, co nebo koho mají rády, co s oblibou dělají, jak se jim daří apod. Čerti nikoho neodnesli, protože maminky mají své děti rády, a i když se sem tam čert snažil, maminky své děti nedaly.

fotogalerie


Podzim v Dovově sv. Markéty

Rodinný koutek v DSM nabízí maminkám a dětem příležitosti k využití jejich společného času. Maminky s dětmi navštěvují zvlášť za špatného počasí místní tělocvičnu, ve které se děti vyřádí, ale také mohou zažít sportovní, společenské, a všelijaké hry. Např. v září si děti z DSM uspořádaly florbalový a fotbalový turnaj.

 Výtvarné činnosti nás kromě potěšení z výtvorů samotných vedou k tvořivosti, trpělivosti (to když děláme něco, co ještě neumíme), odpočineme si, povídáme, a zpestříme si tak podzimní dny. Zalíbilo se nám například tvoření z keramické hlíny. Rádi se sejdeme i u stolních her. Podporujeme se vzájemně v přípravě do školy, pomáháme si s úkoly. Někdy se společně učíme vařit nová jídla.

Velkou radost jsme měli z návštěvy divadla, kina, cirkusu a hlavně pejsků, kteří k nám chodí na canisterapii.

fotogalerie


Léto v Domově sv. Markéty 2011

 

Děti z Domova sv. Markéty prožívaly prázdniny s nadšením. Pokud nebyly na táboře nebo návštěvách, mohly využít různé příležitosti, který nabízel dětský koutek. Herna s množstvím hraček, rybičkami, tělocvična nebo dvorek a pestrý program, lákaly k návštěvě každý den. O prázdninách je na všechno více času.

 

celý článek a fotogalerie

 


červen 2011

Výstava PLAY v Technickém muzeu Brno

Technické muzeum nadchlo děti z Domova sv. Markéty ínteraktivní výstavou PLAY. Mohli jsme si tu užít zábavu s různými zajímavými exponáty, na které se dá hrát, ťukat, blikat, smát se... Děti si výstavu velmi užili.

Fotogalerie


1.6.2011

Den dětí v DSM

Kde se vzali všichni ti indiáni, kteří zaplnili dvorek Domova sv. Markéty? Byly to děti, které oslavovaly svůj svátek. Spolu s maminkami procházely různá stanoviště a užívaly si indiánsky laděné odpoledne.
Na začátku se všichni pomalovali indiánskými barvami a vyrobili si čelenku. Všichni sbírali razítka do svého deníčku, která vyměnili za návštěvu skákacího hradu nebo popcorn.
Indiáni například malovali indiánskou vesnici, psali příběh, zkoumali indiánské oděvy, poznávali zvířata i rostliny, cvičili se ve zručnosti, vymýšleli si nové indiánské jméno...  

 

Děti vypadaly spokojeně a ještě několik dní na indiánské odpoledne vzpomínaly.  

 

Fotogalerie


16.5.2011

Čertíci na Veveří

V pondělí 16. 5. 2011 děti z Domova sv. Markéty vydaly na hrad Veveří. Čekali tu na nás čertíci, kteří nám pěkně zatopili. Děti plnily na stanovištích záludné úkoly tak, aby nemusely zůstat ve spárech čertů. Vyzkoušely si u lucifera poskládat hlavolamy, s čertí babičkou poznávaly zvířátka, u čertice si cvičily paměť a u jiné se ponořily do světa pohádek. Na každém stanovišti dostaly indicii, která je pak přivedla k mapě. Mapa děti nasměrovala k samotnému pokladu pod věží. Nakonec si děti prošly celý hrad, všechny byly tak odvážné a nebály se jít do věže. Za celý program vděčíme agentuře Klídeček a paní Mahulové, která na tento program dětem zprostředkovala.

Fotogalerie


10.5.2011

Den matek v DSM

Děti z Domova sv. Markéty připravily pro maminky oslavu svátku Matek. Celou akci zahájila paní vedoucí Marie Popovská. Pozvání přijali i pan ředitel Karel Kosina a pan senátor Stanislav Juránek, kteří se svým slovem přidali k přání maminkám. Paní Helena Machulová rozezněla oslavu krásnými písněmi. Předškolní děti tancovaly tanečky a školáci hráli veselou pohádku plnou písniček „O boudě budce“. Nechyběly ani básničky pro maminky. Všechny maminky dostaly od dětí přání a kytičku. Společně se pak všechny děti, maminky, personál i hosté sešli u stolu plného dobrot, které maminky s dětmi přichystaly.

Fotogalerie


duben 2011

Canisterapie v Domově sv. Markéty

Děti v domově sv. Markéty přišli potěšit tři pejsci. Jejich štěkot se rozléhal celým domovem. Tak byli radostní ze setkání a her s dětmi. Snažili jsme se jim dát pamlsek, prolézali jsme s pejsky v barevném tunelu, vodili je, běhali s nimi, dávali jim pokyny, česali je.

Těšíme se na další setkání, protože pejsci nám vždy přinesou radost a hodně se s nimi naučíme.

 

Fotogalerie


duben 2011

Velikonoční přípravy v Domově sv. Markéty

V Domově sv. Markéty to v předvelikonočním čase vonělo perníčky, zdobili jsme velikonoční vajíčka, tvořili jarní věnce a ozdoby.

Fotogalerie


24.2.2011

Karneval Domova sv. Markéty

Karnevalu v Domově sv. Markéty předcházela pečlivá příprava kostýmů a masek. Děti pomáhaly také s přípravou tělocvičny, pro jejíž výzdobu si vybraly barevné balónky a řetězy.  

Tanec, hry, zábava a především plno krásných masek, naplnilo karnevalové dění. Princezna, policista, motýlci, motýlková víla, čarodějnice, klauni, mimozemšťan, kuchařka a hrnec přetékajících špaget, kobylka, štěstíčko, artista, pirát, krotitelka hadů, … ti všichni hráli hry s nafukovacími balónky, tancovali a plnili úkoly. Za splněný úkol pak každý dostal lísteček do tomboly. Po losování čísel z tomboly, kdy si každý odnesl nějakou sladkost nebo drobný dárek, přišlo na řadu závěrečné vyhlášení nejhezčí masky. Hlavní cenu, plyšového Maxipsa Fíka, nakonec získala malá motýlková víla.

 Fotogalerie 

 

 

 

 


5.1.2011

Tříkrálová sbírka Domova sv. Markéty 2011

Domov sv. Markéty se každoročně aktivně zapojuje do tradiční lednové Tříkrálové sbírky. Tentokrát děti vytvořily dvě skupinky koledníků ve středu 5.1. a ve čtvrtek 6.1.2011. Koledníci navštívili nejprve kanceláře Domova a poté vyrazili do nedalekého Kauflandu. Aktivně rozdávali cukříky, informační materiály o sbírce a především vyzývali kolemjdoucí k přispění na projekty Charity. Tři králové byli roztomilí a aktivní a kolemjdoucí  byli často velmi ochotní přispět. Děti se tak staly dobrovolníky pro svůj Domov. Díky dětem a dobrým lidem může Charita stále poskytovat služby potřebným. Děkujeme všem koledníkům i dárcům.

 


20.12.2010

Vánoční besídka s Policií ČR v Domově sv. Markéty 

 

Policie ČR každým rokem pořádá vánoční koncert, na němž se vyberou dárečky pro děti Domova sv. Markéty.
Děti očekávaly příjezd policejního vozu se zatajeným dechem. Policejní vůz se k nám přiřítil se zapnutým světelným majákem, zvědavci si prohlédli interiér vozu a zasypaly pány policisty všetečnými dotazy. Při znění vánočních koled u stromečku v tělocvičně jsme zjistili, co všechno musí mít vlastně policista ve službě na sobě. Některé děti si dokonce vyzkoušely neprůstřelnou vestu. Druhým hřebem večera bylo rozdávání nadílky. Každé dítě dostalo od Policie vánoční dáreček. Radost v očích mnohých byla skutečně velká.

Fotogalerie...


20.12.2010

Vánoční besídka v Domově sv. Markéty  

Domovem sv. Markéty se v adventním čase linula vůně cukroví i jehličí. To když maminky s dětmi pekly perníky a tvořily adventní svícny a věnce. Ke společné oslavě Vánoc u stromečků jsme se sešli ve společenských místnostech ve druhém a čtvrtém patře. Vytvořila se příjemná atmosféra, ochutnali jsme vánoční cukroví a zpívali s dětmi koledy. Stromeček skrýval spoustu překvapení pro děti i maminky. Rozdávaly se dárky, které všem přinesly radost.

Fotogalerie...


 

20.12.2010

Mikuláš v Domově sv. Markéty 

Děti s maminkami přivítaly Mikuláše písničkou „Svatý Mikuláš, to je přítel náš“, která se za doprovodu varhan rozléhala celým Domovem. Mikuláš nás proto mohl snadno najít. První do dveří vtrhl rozčepýřený čert, který nešetřil nezbedné děti svým hudrováním. Anděl se naopak na děti mile usmíval a pomáhal Mikuláši rozdávat dárečky. Každé dítě obohatilo setkání s Mikulášem básničkou nebo písničkou. Děti, které ještě nemluví, alespoň ukázaly, jaké zvuky dělají různá zvířátka. Mikuláš je poté odměnil krásným dárkem v podobě ovoce, oříšků a sladkostí. Nechyběl smích a radost, ani slzičky, které způsobily především obavy z čertíka a vědomí dětí, že ne každý den byly hodné. Setkání s touto návštěvou však děti povzbudilo k sekání dobroty a hezkému chování nejen proto, aby příště mohly opět dostat dárky, ale aby tím dělaly radost svým maminkám i sobě.

Fotogalerie...


20.10.2010

Oblastní charita na Brněnském výstavišti

Brněnské výstaviště ve dnech 19. – 22. 10. hostí veletrh zdravotnické techniky, rehabilitace a zdraví Medical Fair / Rehaprotex. Součástí každého ročníku je rovněž výstava neziskových organizací „Pro Váš usměv“. Diecézní charita Brno připravila největší prodejní expozici v rámci níž se prezentují i výrobky zařízení Oblastní charity Brno. Jedná se o Effetu, Domov sv. Markéty a Denní centrum pro lidi bez domova. Kdo je unavený může si odpočinout u šálku čaje či kávy, který zde nabízí kavárna Anděl. 18.10.2010

Společenský večer Oblastní charity Brno

Vážení přátele a příznivci Charity,
srdečně vás všechny zveme na společenský večer Oblastní chariry Brno, který se bude konat v sobotu 6. listopadu v Brně - Bystrci.
K tanci zahraje hudební skupina Živel. Pozvánku naleznete v příloze.
Přijďte se společně s námi pobavit v tyto podzimní dny a přispět zároveň na dobrou věc.
Výtěžek akce je určený na projekt Kavárna Anděl pro lidi s mentálním postižením.
Posláním kavárny Anděl, tréninkového pracoviště pro lidi s mentálním postižením z Brna a okolí, je rozvíjení pracovních a sociálních dovedností v podmínkách blížících se běžnému pracovnímu prostředí, podpora vycházející z individuálních potřeb uživatelů (komunikace, pracovní tempo, pracovní zátěž, zodpovědnost....) a podpora jejich samostatnosti , která jim usnadní přechod na volný trh práce, nebo chráněné pracovní místo.
Součástí večera bude také poděkování všem, kteří nám pomáhají pomáhat.
Kontakt na zprostředkování prodeje lístků je na pozvánce. Pozvánku případně předejte dál svým známým.
Těšíme se na společně strávené chvíle.

08.09.2010

Výlet do Moravského krasu

Posledním prázdninovým výletem se stala výprava do Moravského krasu, kde jsme navštívili ozvučenou a hlavně krásnou jeskyni Balcarka. Po zdolání náročné trasy v úzkých chodbách jsme se vydali autobusem k propasti Macocha. Odtud nás dovezla lanovka k Punkevním jeskyním a následovně pohodlný vláček do Skalního mlýna. 


18.08.2010

Výlet za strašidly a na Divoký západ

Krásným a zajímavým výletem se na konci července stal pro klientky a děti z Domova sv. Markéty výlet do strašidelného zámku Draxmoor v Dolní Rožínce a následně návštěva Westernového městečka Šiklův mlýn. Pro cestování jsme využili pronajatého autobusu, který nás dopravil až na místo. V Draxmooru jsme si prohlédli strašidla, navštívili 3D kino a svezli jsme se hororovým výtahem. Poté jsme se na nádvoří potěšili s pohádkovými postavičkami v nadživotní velikosti a nejmenší výletníci ocenili možnost zaskákat si v nafukovacím hradu. Nakonec jsme opět nastoupili do autobusu a vydali se do světa westernu. Zde jsme se svezli vláčkem, prohlédli si výběhy se zvířaty a shlédli jsme představení probíhající pod diváckou tribunou. 18.08.2010

Návštěva olešnického muzea strašidel

Dobrodružnou cestu jsme zahájili nástupem do autobusu v Králově poli. Bohužel nás čekala prodloužená trasa s objížďkami, ale to nás neodradilo od plánu setkat se se strašidly ve sklepení pod kostelem v Olešnici. Zde jsme se mohli setkat s Bludičkou, Hastrmanem a jinými nadpřirozenými bytostmi, které budily respekt či dokonce strach. Prohlídka byla doplněna zajímavým vyprávěním o pověstech, v kterých figurovala již zmíněná strašidla. 


25.06.2010

Peníze z Bertíků pro dětské domovy v kraji

Domov sv. Markéty obdržel 21.6. 2010 od zástupců Jihomoravského kraje dar 320 tisíc z prostředků projektu „S Bertíkem za dětským úsměvem“ značky Albert. Prostředky poputují mimo jiné na různé poznávací a pobytové výlety maminek s dětmi. 

 


11.06.2010

Oslava Dne Matek v Domově sv. Markéty

Dne 11. 5. 2010 byla pro maminky a pozvané hosty připravena v Domově sv. Markéty oslava ke Dni matek. Návštěvníci a maminky se shromáždili na nádvoří domova a příjemně se pobavili při programu, na který se děti připravovaly pravidelným zkoušením. Nejprve všechny uvítala vedoucí domova. Mezi váženými hosty byly také zástupci ze sociálního odboru ÚMČ – Královo Pole. Pak přišli na řadu naši nejmenší. Pod vedením vychovatelek odříkaly krátkou a veselou básničku. Potom vystoupily starší děti s divadlem „Otesánek“. Krásným zpestřením programu bylo překvapení jedné z našich klientek, která nacvičila písničku se staršími děvčaty za doprovodu kytary. Setkání bylo zakončeno dojemnou písní „Pro mámu“. Každá maminka dostala hned tři květiny – jednu od Domova sv. Markéty, druhou od dětí, kterou vyrobily ve volném čase, a třetí od hostů z ÚMČ – Královo Pole. Občerstvení zajistily všechny šikovné obyvatelky z domova. Napeklo se cukroví, buchty i slané pečivo. 

 01.06.2010

Návštěva Zlínské ZOO a zámku Lešná

Než nám začnou prázdniny, rozhodli jsme se uskutečnit náš první výlet. Naše maminky s dětmi se 26.5. 2010 vydaly autobusem na dalekou cestu do Zlína, kde na nás čekaly zvířátka a velice zajímavá prohlídka zámku. Všichni výletníci byli nadšeni, když mohli vidět, to, co jinde k vidění není jako např. zvláštní exotická zvířata, slony, tučňáky nebo třeba hrochy. Moc hezká byla procházka tropickým pavilonem s volně puštěnými ptáky a opicemi, ohrady s volně pobýhajícími zvířaty či voliéra s posedávajícími exoty v korunách stromů. Jakmile jsme si prohlédli celou ZOO, vydali jsme se na prohlídku zámku. Zpestřením našeho naplánovaného programu byla návštěva zábavné atrakce. Domů jsme odjížděli unavení,ale velice spokojení. 

 06.05.2010

Den matek

Domov sv. Markéty Vás srdečně zve na oslavu Dne matek 11. května 2010.06.05.2010

Odpoledne s pejsky

Pro opravdu velký úspěch a zájem byla v Domově sv. Markéty opět přivítána paní Vávrová se svou Canisterapií. Tentokrát se tato milá a příjemná návštěva uskutečnila na zahradě, která nám nabídla široký prostor. Nadšené děti a klientky se opět setkaly se známými pejsky. Velmi krásným zpestřením byla přítomnost malých štěňátek. Kromě předvedení dovedností čtyřnohých návštěvníků, došlo i na mazlení a relaxaci. 

 


 

20.04.2010

Karneval v Domově sv. Markéty

Měsíc únor se každý rok odehrává ve znamení karnevalu. I letos tomu nebylo jinak. Jakmile nastal očekávaný den, sešli se všichni účastníci tentokrát v herně domova,protože tělocvičnu nám minulý rok vytopila voda a prostor je stále v opravě.. Roztodivné masky se ihned pustily do tance a soutěžení se zábavnými klauny Bobem a Pepinou. Během programu byla možnost získání lístků do tomboly, jež byla tvořena z darů od našich sponzorů. Dokonalým zakončením večera se stala volba nejkrásnější masky. 

 29.03.2010

Canisterapie

Již potřetí navštívila Domov sv.Markéty paní Vávrová, aby se u nás uskutečnil její program Canisterapie. Program proběhl v jednom z našich prostor, a i když byl trochu ztísněný včetně velké účasti, všichni účastníci byli spokojení. Děti se seznámily s pejsky, s jejich vedením a vyzkoušely si různé věci. Krásným zakončením bylo mazlení a česání čtyřnohých kamarádů.