Střelák chrání lidi bez domova před nemocí Covid-19 a dává možnost odrazit se ode dna
26. května 2020 Aktuality

Střelák chrání lidi bez domova před nemocí Covid-19 a dává možnost odrazit se ode dna

Brno – Klid, zázemí. Hlavně to oceňují ve stanovém městečku Střelák pro lidi bez domova Petr s Jirkou. Přebývají tu déle než týden. Za bránou, u které zrovna stojí, se rozkládá velká travnatá plocha posetá nejrůznějšími stany a příbytky, jsou tu také toalety, sprchy, gastrostánek a dva velké stany – v jednom zdejší obyvatele ošetřují medici a v dalším, nazvaném Kratochvíle, mohou odpočívat, schovat se před deštěm apod. Na Střeláku pracovníci Charity umožňují lidem bez přístřeší hlavně dodržování náležitých hygienických opatření, aby se mohli v těchto krizových dnech chránit před nemocí Covid-19. Stanové městečko se rozkládá za Anthroposem a vzniklo v polovině dubna ve spolupráci s Městem Brno. O tamní obyvatele se už od počátku stará Diecézní charita Brno.

Střelák za zavřenou bránou v těchto dnech může připomínat prázdninový kemp. Vládne tu pohodová atmosféra, ale zároveň je tu nastavený pravidelný režim, kdy se střídají povinnosti s volným časem. Pobyt zde má také svá pravidla. Pravidelně se všem měří teplota, pracovníci také dohlíží na to, aby v areálu byl celkově klid. „Máme tady všechno, hlavně je tu sprcha, podívejte, jak mám čisté ruce,“ ukazuje s nadšením pan Petr, který měl v době, kdy byl na ulici, z koronaviru obavy.  S Charitou se cítí víc v bezpečí. „Mám imunitu v háji, tak jsem měl trošku strach.  Tady se o nás postarají. A nejen to, je tu klid a zázemí,“ říká. Ze stanového městečka občas odchází pozdravit svou maminku. Ovšem jen přes okno domu s pečovatelskou službou, kde bydlí.

Klidu si považuje i Jirka, zejména vzadu v areálu, kde je ticho. „Můžu tu psát dopisy, což je super. Ještě musím pro známky,“ sděluje. V tu chvíli už přichází jeden z pracovníků Charity a otvírá oběma hlavní bránu. Obyvatelé „městečka“ totiž míří ven za povinnostmi, např. na úřady, hledat práci, ke kurátorům…

Na Střeláku aktuálně přebývá 50 lidí, z toho jsou 4 ženy. V areálu pomáhají potřebným každý den dva pracovníci Charity a dva dobrovolníci. Střídají se na ranních a nočních směnách. Ve svém volném čase sem dochází i Simona. „Snažím se ke všem přistupovat lidsky, vyhovět v tom, co potřebují, nebo je vyslechnout. Sama jsem byla před pár lety na ulici, tak vím, jaké to je,“ říká.

Jídlo, hygiena, ošetření ale i zábava

Nad chodem stanového městečka bdí Kristýna Illková z Diecézní charity Brno. Pomáhala lidem s duševním onemocněním, avšak poté, co byla služba v  krizových dnech omezena, vydala se být oporou lidem bez domova. Pravidelný režim, který panuje v areálu, se sestává z rozdávání jídla třikrát denně. Snídaně a večeře chystají sami Chariťáci, obědy přivážejí zaměstnanci magistrátu z jejich jídelny. „Zapůjčujeme lidem také karimatky, spacáky, deky, rozdáváme jim oblečení, ale i ochranné pomůcky. Pravidelně měříme teplotu a snažíme se dbát na dodržování hygienických podmínek – je třeba si umývat a dezinfikovat ruce a jednou denně se osprchovat,“ upřesňuje koordinátorka „městečka“. Do areálu také přicházejí třikrát týdně zdravotníci z organizace Medici na ulici, kteří provádějí drobná ošetření, většinou převazují a čistí rány. Spousta lidí bez domova má nohy ve špatném stavu, často chodí v příliš velkých nebo malých botách, trpí záněty nebo vředy, které je na ulici těžké léčit. Často se setkávají i se staršími zraněními, lékařská péče je totiž nejen v době koronaviru pro lidi bez domova těžce dostupná.

Kristýna Illková ukazuje na plochu naproti stanu mediků. Tam lidé přespávají. „Máme tu stany a také větší armádní stan se třemi lůžky, odkud se lidem, kteří na tom nejsou pohybově příliš dobře, vstává lépe než ze země,“ popisuje. Dvacet kusů nových stanů Charitě věnovala i společnost Alza.cz.

Stanové městečko je příležitost

Možnost ochránit se před Covid-19 není pro lidi bez přístřeší jedinou výhodou. Přestože stanové městečko je zejména humanitárním počinem, Diecézní charita Brno zde své služby ještě rozšiřuje. „Lidem tu nabízíme nejen hygienické zázemí, ale také prostor pro trávení volného času, mohou sledovat televizi, číst knížky, časopisy či hrát šachy. Toto všechno jim může připomenout časy, kdy ještě nebyli na ulici a snad je i motivovat ke změnám v jejich životě,“ sděluje vedoucí služeb pro lidi v krizi Veronika Imrichová. Podle ní se nyní tito lidé nemusí někam každodenně přemísťovat, řešit, kde se umyjí, kde seženou jídlo či kde stráví noc.  Nemusí mít strach, že je někdo na ulici okrade nebo napadne. Zájemcům Charita poskytuje prostřednictvím dalších služeb sociální poradenství. „Doufáme, že ve spolupráci s městem a dalšími organizacemi se lidé, kteří budou dostatečně připraveni, nebudou muset vracet na ulici, ale získají stabilní bydlení,“ dodává vedoucí Veronika Imrichová.


 

Mediální spolupráce

Jsme velmi vděční za mediální podporu nového centra pro lidi bez domova. Jedním z hlavních úkolů stanového městečka je ale i ochránit všechny potřebné v době pandemie koronaviru. Proto prosíme všechny redaktory a mediální zástupce, pokud máte zájem o jakékoliv informace, obraťte se vždy na Oddělení propagace a fundraisingu DCHB – Simonu Císařovou tel.: +420 731 632 705, e-mail: simona.cisarova@brno.charita.cz

Budeme se snažit najít takovou cestu ke spolupráci, která bude vyhovující jak pro vás, tak i pro klienty a klidný chod centra.

Předem velice děkujeme za ohleduplnost, podporu a spolupráci.