Zahrada Effety se promění v galerii
8. června 2021 Aktuality

Zahrada Effety se promění v galerii

Obrazy na stojanech či židlích, malby opřené o kmeny stromů. Pletené košíky a keramika v trávě, deníčky a další papírové výrobky... To vše ozdobí zahradu brněnského denního stacionáře Effeta od středy 16. do pátku 18. června.  Autory výstavy Otevřená zahrada jsou klienti Effety. A nejen oni. K malbě se připojí na zahradě i návštěvníci a všichni vytvoří společný obraz.

V „galerii“ na čerstvém vzduchu bude připravené velké plátno a kelímky s nejrůznějšími barvami. „Obraz, který během výstavy spolu namalujeme, pak vystavíme v prostorách Effety,“ sděluje Eliška Hrubá, která s klienty tvoří ve výtvarných dílnách. Za poslední dobu ve stacionáři přibyla spousta krásných maleb, většinou abstraktních. Právě abstraktnímu umění klienti holdují, můžou totiž více kouzlit s barvami a poddat se fantazii.

Podle Elišky Hrubé mají lidé s mentálním postižením a autismem umění rozhodně co nabídnout. „Vyberou si barvu, která se jim líbí, a neotřele ji kombinují s dalšími barvami. Nejsou svázaní, malování si užívají, milují je a chtějí je dělat. To vše je na hotových dílech vidět. Máchnou štětcem a vytvoří něco úžasného,“ chválí lektorka.

Na výstavě lidé uvidí nejen obrazy, ale i nejrůznější věcičky z výtvarných a řemeslných dílen Effety. Zájemci si je budou moct koupit, čímž stacionář podpoří.

Do Effety dochází každý den lidé s mentálním postižením a autismem. Dle svých individuálních potřeb zdokonalují své dovednosti a znalosti. V Effetě podporují také jejich samostatnost. Čas klientů zde vyplňují zajímavým způsobem a zapojují je do běžného života ve společnosti. V repertoáru jsou právě i dílničky. „Našim klientům prospívají. Tvorbu si užijí, odpočinou si a procvičí jemnou i hrubou motoriku,“ dodává Eliška Hrubá.

Výstava Otevřená zahrada bude přístupná 16.-18.6. od 10 do 17 hod, v poslední den jen do 16 hod. Těšíme se na Vás…

Pozor, tato akce není v Otevřené zahradě v Údolní ulici, ale otvíráme naši zahradu v Effetě – denním stacionáři.

6_2021_Otevřená zahrada_pozvánka