Většinu běžných (níže zmíněných) zdravotnických výkonů v domácnosti může a dokáže zajistit rodinný příslušník nebo jiná blízká osoba. V takovém případě se jedná o neformální poskytování zdravotní péče. V sociálních službách toto ale dělat nemůžeme.
Proč?
Pracovníci v sociálních službách, kteří o klienty pečují, nemohou provádět žádné zdravotní výkony, neboť nejsou zdravotnickými pracovníky podle zákona č. 96/2004 Sb. Pokud pracovník takový úkon provede, může dojít u klienta k poškození zdraví. Tím pracovník riskuje trestní odpovědnost, stejně tak jako poskytovatel služby (pokud se tak dělo s jeho vědomím nebo na jeho pokyn).
Zdravotnický výkon je odborná činnost, kterou smí provádět pouze kvalifikovaný zdravotnický pracovník. Do této kategorie patří například:
- podávání léků do úst (v jakékoliv formě - v tabletách, v sirupu, kapkách)
- chystání lékovky
- podávání stravy do PEGu
- výměna sáčků u stomií
- nastavení jednotek do inzulínového pera a aplikace inzulínu
- měření glykémie, měření krevního tlaku
- aplikace kapek nebo mastí do očí nebo nosu
- aplikace čípku
- bandážování nohou
- ošetření a převaz dekubitů a jiných poranění (vyjma první pomoci)
- odsávání hlenů
- polohování (mimo běžný „pohyb“ na posteli)
- rehabilitační cvičení
Jak tedy můžete postupovat?
Většinu zmíněných zdravotnických výkonů může provádět rodinný příslušník nebo jiná blízká osoba.
Pokud tyto výkony rodinný příslušník nebo blízká osoba zabezpečit nemůže, je třeba sjednat pro jejich provedení zdravotnického pracovníka, např. ze služeb domácí zdravotní péče. Na to je třeba předpis praktického lékaře, který může vypsat poukaz na provádění takového úkonu třeba právě sestrou z domácí zdravotní péče.
Více informací o službě Domácí zdravotní péče