Diecézní charita Brno od dnešního dne provozuje nonstop centrum pro lidi bez domova Zobrazit fotogalerii
17. dubna 2020 Aktuality

Diecézní charita Brno od dnešního dne provozuje nonstop centrum pro lidi bez domova

Dnes bylo otevřeno nové nonstop centrum u Anthroposu pro lidi bez domova. Centrum zřídilo město Brno a jeho provoz zajišťuje Diecézní charita Brno. Cílem centra je pomoci nejohroženějším v době pandemie koronaviru. Charita nadále rozšiřuje a posiluje služby pro lidi bez domova, protože chce zůstat nablízku všem potřebným.

„Velká infekčnost nového koronaviru a relativně vysoká smrtnost jím vyvolaného onemocnění je pro lidi bez přístřeší obrovskou hrozbou. A nejen pro ně. Protože nemají elementární hygienické, sociální či zdravotnické zázemí, potenciální nákaza by se tak mohla šířit i mezi dalšími obyvateli města. Proto jsme koncem března začali urychleně vytipovávat vhodné lokality, kam bychom mohli lidi bez přístřeší soustředit, postarat se o ně a současně eliminovat i riziko dalšího přenosu nákazy. Výsledkem je otevření dvou kontaktních center, denního na ulici Vlhká a nonstop na Střeláku v bývalém vojenském sportovním areálu u Anthroposu – každé z nich má plánovanou kapacitu kolem čtyřiceti osob,“ popsala kroky města Brna jeho primátorka Markéta Vaňková, která činnost centra zahájila.

Nepřetržitý chod centra zajišťují pracovníci Charity, kterým pomáhají dobrovolníci. Pro noclehy klientů jsou určeny stany, o které město požádalo veřejnost, a dále nouzové přístřešky pro lidi bez domova pořízené v rámci jednoho z projektů participativního rozpočtu. Kapacita centra je 40 osob. Hasičský záchranný sbor JMK dodal velkoprostorové stany a mobiliář k sezení. Pracovníci Charity budou třikrát denně vydávat stravu, nabízet ochranné roušky a poskytovat základní péči.

„Od propuknutí epidemie koronaviru Diecézní charita Brno rozšiřuje péči o lidi bez domova. Nově provozuje nonstop centrum pro lidi bez přístřeší v areálu u Anthroposu, které vzniklo za finanční podpory města Brna. Naši pracovníci z Terénní služby sv. Františka, Azylového domu, Nízkoprahového centra i Noclehárny mají mnohaleté profesionální zkušenosti, které jsou pro provoz nonstop centra v době epidemie klíčové. V centru budou s provozem pomáhat i dobrovolníci, pro které Charita připravila speciální výukové video. Věříme, že nepřetržitý provoz centra významně přispěje k prevenci šíření onemocnění,“ vysvětlil ředitel Diecézní charity Brno Oldřich Haičman.

Charita nadále hledá dobrovolníky z řad veřejnosti, kteří chtějí pomáhat s chodem nonstop centra. Všichni zájemci se mohou hlásit v Dobrovolnickém centru Diecézní charity Brno. Kontaktovat nás mohou také prostředictvím facebookové stránky

Chci se stát dobrovolníkem a pomoci ve stanovém městečku pro lidi bez domova!

Přihlašovací formulář

Chci podpořit činnosti Diecézní charity Brno, která zůstává nablízku. 

Možnosti podpory