Zahradu Effety otevřela vernisáž Zobrazit fotogalerii
24. června 2021 Aktuality

Zahradu Effety otevřela vernisáž

Nový rozměr dali zahradě u denního stacionáře Effeta tamní pracovníci a klienti. Mezi květiny, záhony a keře „zasadili“ své obrazy, převážně abstraktní. Výstavu Otevřená zahrada zahájila 16. června vernisáž. Autoři maleb si při ní i zatančili a zazpívali. Společně s návštěvníky navíc vytvářeli během tří dnů novou malbu.

U mikrofonu stojí kurátorky výstavy a zároveň osobní asistentky z Effety Eliška Hrubá a Tereza Hanušová. „Máme tu nachystané plátno a pokud se s námi chcete zapojit do tvoření, stačí si vzít kelímky s barvami, štětce nebo plátno ozdobit třeba obtisky hřebínku a podobně,“ vyzývá klienty Effety i návštěvníky výstavy Eliška Hrubá.

Autorů je tu spousta. A někteří mají v zahradě vystavených obrazů hned několik. Třeba Niky. Míjíme obraz černé kočky anebo huskyho u iglú, nad kterým barevně vybuchuje polární záře. „Mám ráda zvířata, nejvíc psy,“ říká Niky. Právě psi jsou nejčastějším námětem jejích děl. „Můj nejoblíbenější obraz je Sheltie v růžích,“ ukazuje na obraz namalovaný pastely, který je vystaven na vysokém kmeni stromu.

Výstava Otevřená zahradaVýstava Otevřená zahrada

Mezitím se u mikrofonu zpívá, bubnuje a hraje na kytaru. Kapelu tvoří kromě muzikanta a pracovníka Effety Jana Kuchára také další malíři Eli a Lenka. „Lásku k hudbě mám už od dětství, časem bych se chtěla naučit hrát na kytaru anebo keyboard. A taky mě baví malování, přivedla mě k tomu arteterapie. Vybarvuji antistresové obrázky a po malování se vždycky cítím líp,“ chválí si zpěvačka.

Také Eliho malba a kresba baví. „Nejradši maluji lodě, ale také portréty. To mi stojí modelem i lidi z Effety. S obrázkem bývají spokojení,“ hlásí bubeník.

Přestože zahradu zdobí spousta krásných nápaditých obrazů, další pozoruhodná díla zůstávají vystavena na zdech uvnitř stacionáře. Effeta zkrátka uměním jen překypuje.

Na výstavě Otevřená zahrada si lidé mohli některé obrazy i koupit. Na terase si navíc vybírali z dalších krásných věciček, třeba keramiky, svíček, bloků a deníčků, šperků, košíků a ošatek. Utržené peníze pak podpoří právě Effetu denní stacionář.

Výstava Otevřená zahrada