5 tipů, jak zvládnout péči o blízkého doma
10. listopadu 2021 Aktuality

5 tipů, jak zvládnout péči o blízkého doma

Řada lidí si přeje strávit stáří doma, kde jsou celý život zvyklí a kde se cítí dobře. Někteří z nás si nedovedou svůj život představit bez pohledu do své zahrádky, přitulení pejska nebo šálku čaje u kamen. S přibývajícími léty ale může být každodenní péče o domácnost a sebe sama nad naše síly. Vedoucí pečovatelské služby Charity Petra Kuchtíková se podělila o několik tipů, jak celou situaci zvládnou.

  • 1) Promyslete si své možnosti

Zkušené pečovatelky Charity doporučují, aby si člověk udělal představu o svém stáří již mnohem dříve, než přestaneme běžnou péči o vše potřebné zvládat. „Určitě je dobré zvážit řadu věcí. Zda například mám rád společnost nebo preferuji samotu a klid. Jaké jsou možnosti mého domu či bytu v případě pohybových omezení nebo se i zamyslet nad vztahy s blízkými. Věcí, které je třeba vzít v úvahu je opravu celá řada,“ uvádí Petra Kuchtíková. Čím reálnější představu si vytvoříme, tím lépe se pak bude hledat řešení, které nám opravdu vyhovuje. Důležité je řešit vše včas.

  • 2) Zeptejte se odborníků

Jaké jsou možnosti péče o seniory nám poradí například praktický lékař. Obrátit se můžeme i do sociální poradny, kde s námi pracovníci zkonzultují přímo naši situaci. „Sociální pracovníci mají přehled jak v aktuální nabídce služeb, ale také pomohou s vyřízením žádosti. Vždy je potřeba pečlivě hledat vhodné řešení přímo na míru. U nás v Pečovatelské službě sv. Rity vždy začínáme společným setkáním se sociálním pracovníkem, který opravdu detailně vysvětlí, co zájemce o pečovatelskou službu čeká,“ dodává Kuchtíková. Někdy se například stává, že senioři mají obavy z přítomnosti pečovatelky v domácnosti, i to dokážou zkušené pracovnice citlivě zvládnout.

  • 3) Zajistěte si potřebné vybavení

Péči o blízkého doma nám může usnadnit i kvalitní vybavení. K dispozici jsou například polohovací lůžka, zařízení pro hygienu nebo chodítko. Není nutné hned pořizovat drahé vybavení, ale je možné zapůjčit kompenzační pomůcky na potřebnou dobu.

  • 4) Využijte dostupnou pomoc

Pokud se rozhodnete pečovat o blízkého v domácím prostředí, je dobré vědět, kdy může pomoci profesionální pečovatelská služba. Zkušená pečovatelka může navštěvovat domácnost podle potřeby a umožní tak rodině zvládnout náročnou situaci. „Někdy jsou kolegyně u klienta i několikrát denně. Je to hodně individuální. Pomáháme i v situacích, kdy rodina potřebuje zajistit péči o blízkého v čase, kdy jsou v zaměstnání,“ vysvětluje vedoucí.

  • 5) Laskavá péče je základ

Stárnutí s sebou přináší řadu změn, na které si člověk hůře zvyká. Často se objevují i zdravotní potíže, které je také třeba řešit. Výhodou Charitní pečovatelské služby je, že úzce spolupracuje i s Domácí zdravotní péčí. „Je to služba, kdy zdravotní sestřička provede odbornou péči přímo u pacienta doma ve chvíli, kdy není nutný pobyt v nemocnici. Domácí zdravotní péče mnohdy vede k celkově lepší rekonvalescenci pacienta,“ říká Kuchtíková.  

A něco navíc…

  • 6) Charitní pečovatelky se při své práci setkávají s nejrůznějšími lidskými příběhy. Jedno mají ale všichni lidé společné. Zvládat nástrahy života a hledat cesty vyžaduje odvahu. „Jeden ze seniorů nám kdysi řekl, že stáří je jen pro hrdiny. Našim klientům tedy říkáme, že jsou naši hrdinové. A skutečně je v Charitě jako hrdiny vnímáme,“ doplňuje vedoucí pečovatelka.   

Podpořte péči o seniory v domácím prostředí.

Dar odešlete snadno pomocí platební brány nebo příspěvkem na dárcovské konto:

1583741621/0100 Variabilní symbol: 101

Děkujeme Váš dar je skutečná pomoc ♥