16. května 2011 Aktuality

(Brno) Chybí práce v ulicích

Problém bezdomovectví se týká celé společnosti a neexistuje jeho univerzální řešení. Pokud jej ale budou lidé přehlížet, bude se tento problém prohlubovat. Hlavními poskytovateli služeb pro lidi bez domova v Brně jsou Charita, Armáda spásy a Magistrát města Brna

Problém bezdomovectví se týká celé společnosti a neexistuje jeho univerzální řešení. Pokud jej ale budou lidé přehlížet, bude se tento problém prohlubovat. Hlavními poskytovateli služeb pro lidi bez domova v Brně jsou Charita, Armáda spásy a Magistrát města Brna.

Mezi typy služeb patří nízkoprahové denní centrum (zajištění stravy, hygieny), azylový dům (nabízí dlouhodobé ubytování) a noclehárna, která umožní jednorázové přespání za nízký poplatek. Rostoucí zájem o služby pro lidi bez domova vede však Charitu k rozhodnutí zřídit jakýsi komplex služeb pro tuto cílovou skupinu, jehož smyslem bude efektivně pomoct překonávat sociální vyloučení a poskytnout dočasné zázemí a vytvoření prostoru pro začlenění do společnosti. Oblastní charita Brno plánuje v letošním roce rekonstruovat objekt v Bratislavské ulici, kde bude provozovat služby nízkoprahového denního centra pro lidi bez domova, azylový dům a noclehárnu pro muže i ženy.

Co však v Brně chybí, je zajištění terénní práce, která bude působit na lidi přímo na ulici a informovat je o možnostech řešení jejich situace. Malý je i počet lůžek nocleháren, a to především v zimních měsících. Proto Charita každoročně zajišťuje noční krizové centrum, kde mohou lidé strávit noc v prostorách denního centra "na židli" bez rizika umrznutí. Lidé bez domova nemají většinou zajištěny základní podmínky pro přežití a bez služeb, které jsou těmto lidem poskytovány, by si mnozí nebyli schopni tyto podmínky sami zajistit. Proto je potřeba, aby především preventivní služby fungovaly všude, kde se bezdomovectví vyskytuje.

Práce zařízení pro lidi bez domova má dopad také na veřejnost, protože se zaměřujeme i na zdravotní rizika, která jsou s životem na ulici spojena a mohou se šířit v celé populaci. Jde především o základní prevenci různých infekčních onemocnění: pravidelné vyšetření klientů na tuberkulózu, diagnostika kožních přenosných onemocnění, pomáháme odhalovat svrab, vši a jiné parazity. Mezi lidmi bez domova se navíc objevuje velké procento duševně nemocných. Tito lidé bez léčby mohou být nebezpeční sobě i okolí. V těchto případech denní centrum zprostředkovává lidem základní léčbu. Duševní porucha může být často příčinou bezdomovectví. Přístup ke zdravotní péči mají lidé bez domova naprosto ztížený. Stává se, že bývají odmítnuti lékaři a nemocnicemi i přesto, že mají placené zdravotní pojištění. Charita ČR chce již dlouhodobě otevřít lékařskou ordinaci pro tuto cílovou skupinu, bohužel zatím k realizaci nedošlo především z finančních důvodů. Dárci a veřejnost služby pro lidi bez domova podporují málo, je to nepopulární téma, o to víc je potřeba, aby byla finanční podpora iniciována samosprávou a využila četných zkušeností neziskových organizací.

Autorka je vedoucí Nízkoprahového denního centra pro lidi bez domova v Brně.

 

Kateřina Zoufalá