Charita nominovala dobrovolníky za pomoc v pandemii
20. října 2021 Aktuality

Charita nominovala dobrovolníky za pomoc v pandemii

Dobrovolníky, kteří pomáhali lidem bez domova, šili roušky a získávali peníze, nominovala Charita na cenu Křesadlo Jihomoravského kraje. V kategorii humanitární a rozvojová pomoc zvítězila iniciativa Šijeme roušky v Brně, která pomáhala Charitě získat ochranné pomůcky i peníze.  Nominované byly i dobrovolnice Simona Šebková, Věra Trněná, Markéta Vojáčková a Nikola Báčová.

Dobrovolnictví má v Charitě bohatou historii. S nástupem pandemie v roce 2020 jeho význam ještě vzrostl. Dobrovolnické centrum i úzce spolupracovalo s partnerskými organizacemi a občanskými sdruženími. „Máme radost, že nominovaná iniciativa Šijeme roušky v Brně zvítězila, protože její podpora v počátcích pandemie byla pro Charitu nesmírně důležitá. Nominace na Křesadlo měla být symbolickým poděkováním,“ uvedla vedoucí Dobrovolnického centra Tereza Veselá.

20200603_171817(0)

FOTO: Předání výtěžku za prodej roušek PUSU! od iniciativy Šijeme roušky v Brně. 

Dokonce dvě nominované dobrovolnice našly v Charitě i své profesní uplatnění. „Simona Šebková a Věra Trněná jsou nyní součástí týmu odborníků, kteří pečují o lidi bez domova v zařízení na ulici Bratislavská. Je to tedy příklad toho, že dobrovolnictví může být zajímavá kariérní příležitost,“ dodala Veselá.

dobrovolnici 10  

FOTO: Porada dobrovolníků v centru u Anthroposu. Author: R. Bouda

Dobrovolnictví v roce 2020

V roce 2020 evidovalo Dobrovolnické centrum celkem 373 dlouhodobých dobrovolníků v brněnské diecézi, kteří pomáhali neuvěřitelných 19 608 hodin v charitních službách. Krátkodobě se Charitě registrovalo celkem 430 lidí. Jejich práce byla v době pandemie opravdu důležitá. Podpora dobrovolníků pomohla Charitě zvládnout personálně náročné situace nebo realizovat nové projekty. Dobrovolníci byli například součástí týmu nonstop centra pro lidi bez přístřeší u Anthroposu, pomáhali s nákupem seniorům, vytvářeli ochranné pomůcky nebo telefonovali osamělým lidem v programu Dobré srdce na dálku.

Celkem 10 844 dobrovolníků se zapojilo do sbírek a benefičních akcí. Tříkrálová sbírka nebo Koláč pro hospic se díky dobrovolníkům setkala s mimořádným ohlasem veřejnosti. V červnu 2020 proběhlo i setkání dobrovolníků s názvem DOBROpiknik. Akce se zúčastnily stovky dobrovolníků i spolupracujících organizací.

Více o Křesadlu na stránkách JMK.