Program Dobré srdce domů už rok pomáhá osamělým lidem
3. prosince 2021 Aktuality

Program Dobré srdce domů už rok pomáhá osamělým lidem

Přesně rok pomáhá Dobrovolnické centrum Diecézní charity Brno osamělým lidem v programu Dobré srdce domů. Opuštěnému člověku najde vhodného dobrovolníka, se kterým se pak pravidelně setkává a buduje vztah. „Programu s názvem Dobré srdce domů se už zúčastnilo 22 klientů a 20 dobrovolníků. Společně prožili více než 400 hodin rozhovorů, vycházek nebo jiných hezkých chvilek,“ vysvětlila koordinátorka Dobrovolnického centra Charity Jana Prušková. Roční výročí projektu Dobré srdce domů připadá na Mezinárodní den dobrovolníků 5. prosince.

Dobré srdce domů

Dobré srdce domů funguje v prosinci už rok. „Od počátku bylo naším cílem pomoci lidem, kteří se cítí sami a nemají nikoho, s kým by pravidelně trávili čas. Během roku využívali Dobré srdce domů klienti Charity i další lidé z Brna a okolí. Například deset dvojic už půl roku díky programu chodí na vycházky, do kavárny, hrají hry nebo navštěvují nejrůznější akce. A přidávají se další. Máme radost, že se nám daří propojovat lidi a snižovat počet osamělých,“ uvedla koordinátorka Jana Prušková.

KresilkaDobré srdce domů je určeno všem lidem bez rozdílu věku. Zapojují se nejen senioři, ale i mladší lidé. „Pro mě je to nový přítel do mého života. Jsem opravdu vděčná, že mě dobrovolnice nesoudí a vždy je plná chuti do života. Hodně mi to psychicky pomáhá,“ popsala svoji zkušenost čtyřicetiletá paní Jana.

Podobně líčí svoje zážitky i seniorka paní Marie, která zůstala sama po smrti manžela. „Dostala jsem mladou šikovnou slečnu. Vídáme se v sobotu nebo v neděli a chodíme spolu na vycházky, protože mě to baví. Už si dnes nedovedu představit, že bychom spolu nikam nešly,“ říká vděčně paní Marie.

Dobrovolnické centrum prosí o podporu fungování svých projektů. Například dar 299 korun na účet Charity pomůže zajistit jeden měsíc setkávání dobrovolníka s osamělým člověkem. Dárci se mohou zapojit i do dobročinné aukce a získat čaje, tašky a další propagační předměty, jejichž výtěžek bude věnován na rozvoj dobrovolnictví. Další informace o podpoře najdete zde.

Proti osamělosti i v lockdownu

ClovicekDobré srdce domů má i variantu pro ty, kteří se nemohou setkávat osobě. „Propojujeme i lidi, kteří si chtějí pravidelně telefonovat. Program se jmenuje Dobré srdce na dálku a vzniklo jako reakce na první  lockdown v loňském roce a v současné situaci už čerpáme ze získaných zkušeností,“ dodala Prušková

 

Dobrovolnictví v Charitě

Dobrovolnictví neodmyslitelně patří k Charitě. Právě v pomoci bez nároku na odměnu lze najít skutečné kořeny charitní práce. Už v roce 2002 vznikla síť charitních dobrovolnických center. Jejím úkolem je systematicky pracovat s dobrovolníky, kteří se podílejí na sbírkách, projektech nebo aktivitách Diecézní charity Brno.

Srdce