Svátek matek oslaví paní Olha se synem ve svém. Díky pomoci z Domova sv. Markéty
4. května 2021 Aktuality

Svátek matek oslaví paní Olha se synem ve svém. Díky pomoci z Domova sv. Markéty

Přesně před rokem přišla paní Olha se svým pětiletým synkem do Domova sv. Markéty. Neměli s sebou nic. Byla vyčerpaná, pořád plakala, nevěděla, jak zařídit rozvod, péči o dítě, nové bydlení. Důvodem jejího odchodu od manžela byla neúnosná situace doma.

„Snažila jsem se udržet rodinu pohromadě a chodila do manželské poradny. Už to ale nešlo. Když jsem se rozhodla od muže odejít, řekli mi o azylovém domě sv. Markéty.  Ze začátku mi bylo těžko, dítě chtělo zpátky za tátou a já věděla, že to nepůjde. Potřebovala jsem psychologa. Myslela jsem si, že v Domově sv. Markéty najdu střechu nad hlavou, a to bude vše. O tom, jak mi tam pomohli, se mi ale ani nesnilo,“ je vděčná paní Olha. Oporou jí byly sociální pracovnice. Zprostředkovaly jí pomoc právníka, který jí zdarma pomohl s papírováním, žádostí o rozvod, alimenty a vyřízením péče o dítě. „Absolvovala jsem dva soudy a do půl roku jsem byla rozvedená a měla synka ve své péči. A zrovna tento týden, přesně po roce, jsme se přestěhovali do vlastního bydlení. Je ve čtvrti, kde jsme bydleli dřív, takže tu máme kamarády a syn tu má blízko školku i školu. Cítíme se tu dobře. Přitom když jsem odtud odcházela, říkala jsem si, že se sem už nikdy nevrátím,“ pokračuje Olha.

Paní Olha původně učila hru na klavír a byla vedoucí katedry na vysoké škole na Ukrajině, nyní pracuje na jedné z brněnských univerzit jako uklízečka. A opět se směje. Je šťastná. „Jsem zase taková, jaká jsem byla předtím. Moc děkuji lidem z Domova sv. Markéty. Bez nich bych to nezvládla,“ říká.

Místo zahradní slavnosti překvapení

V Domově sv. Markéty nachází útočiště každý rok okolo 200 klientů. Ve 28 bytech bydlí s maminkami až 70 dětí. Ti všichni spolu slaví každý rok v květnu Svátek matek. „Každoročně pořádáme zahradní slavnost, kdy s dětmi přichystáme pro maminky program a ty zase navaří a napečou. Děti tančí, zpívají, říkají básničky a maminky jsou dojaté. Kvůli pandemii se letos bohužel všichni nesetkáme. Připravujeme ale pro maminky velký dar. Víc neprozradím, je to překvapení,“ sděluje vedoucí Domova Monika Žewucká s tím, že dary maminkám předají tento pátek.

Maminkám jsou v Domově oporou pracovnice, které jim pomáhají vyřešit jejich krizovou životní situaci – nabízí podporu při hledání bydlení, práce i materiálního zabezpečení rodiny. Pracovnice pomáhají maminkám s vedením domácnosti, finančním hospodařením, výchovou dětí i školní přípravou, nabízí doprovod na úřady.  „Snažíme se maminkám ukázat možnosti, jak mohou se svými dětmi smysluplně trávit volný čas – proto do Domova docházejí dobrovolníci, kteří doučují angličtinu, počítače a organizují společně se zaměstnanci sportovní i rukodělné programy,“ pokračuje Monika Žewucká. V Domově nabízí klientkám i dětem zdarma konzultace psycholožka nebo nutriční poradkyně. „Drtivá většina naši maminek má problém v rodině nebo ve vztazích, takže potřebují krizovou pomoc, rodinnou terapii i odbornou pomoc s dětmi. Výživová poradkyně zase poradí s výživou v těhotenství, se stravou dětí a maminky se dozví, jak zdravě a levně vařit,“ dodává Monika Žewucká.